دومین شماره مجله الکترونیکی بیمه مارکتینگ منتشر شد ! دریافت مجله

ایده های ویروسی از کجا و چگونه می آیند؟!!!

ایده های ویروسی از کجا و چگونه می آیند؟!

حامد عسگری مقالات عمومی   بدون نظر

چرا بعضی از ویدیوها در شبکه های اجتماعی با سرعت نور به اشتراک گذاشته می شوند؟!
چرا بعضی از محصولات به سرعت، توسط مشتریان خریداری و مشتریان آنها را با اشتیاق به دوستان‌شان توصیه می کنند؟!
چرا بعضی از کتاب ها بعد از انتشار با سرعت باورنکردنی و پیش بینی نشده، بازنشر می شوند؟!

شاید به نظرتان ویدیوها و مطالب و یا پیام‌هایی که چنین در دنیای شبکه های اجتماعی به صورت ویروسی به اشتراک گذاشته می شوند کاملاً بی دلیل و شانسی است. اما اینطور نیست… نه تنها شانسی نیستند بلکه از مدل خاصی نیز پیروی می کنند…

طبق نظریه آشوب «در پس هر بی نظمی یک نظم شگفت انگیز وجود دارد.»
(عکس زیر نیز پرواز دسته جمعی پرندگان است که به ظاهر بی نظم است اما در باطن نظمی حیرت آور و سیستماتیک نهفته است.)

در شبکه های اجتماعی، هر اشتراک گذاریِ انبوه و غیر قابل کنترلِ محتوا توسط یک سری دلایل و قوانین روانشناسی همراه با نظم انجام می گیرد که به آن «روانشناسی اشتراک گذاری» میگویند.

اگر نیاز دارید مطالب، عکس ها، ویدیوهای کسب و کار یا محصول تان به صورت انبوه و ویروسی در بین کاربران شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود باید بیشتر با این علم آشنا شوید. در این مقاله سعی بر این است که شما را با روانشناسی اشتراک گذاری آشنا کنیم تا بتوانید نسبت به قبل حساب شده تر و با دقت بالا از این علم استفاده کنید.

احساسات: موتور اصلی ایده های ویروسی

کلید اشتراک گذاری ویروسی، واکنش احساسی کاربر است. یعنی اگر بتوانید تأثیری احساسی توسط ویدیو، عکس و یا مطالب‌تان بر روی کاربر بگذارید قطعاً تمایل برای اشتراک گذاری در کاربر افزایش پیدا می کند. مهم نیست چه احساسی… مهم این است که احساسی برانگیخته شود.

چه مثبت چه منفی، کاربر باید توسط احساساتی که توسط محتوای شما به او القاء شده، تحریک شود. اگر ویدیوهای سایت آپارات، یوتیوب و یا شبکه های اجتماعی دیگر را که بازدید باورنکردنی به نسبت محتوای آنها دارند را یکبار دیگر پس از خواندن این مقاله تماشا کنید به بُعد احساسی نهفته در آنها بیشتر دقت خواهید کرد.

بیایید مثال «چالش مانکن» که این روزها در اینستاگرام باب شده است را بررسی کنیم!
در این ایده ویروسی، قرار است با پخش شدن یک آهنگ مشخص، زمان بایستد. به گونه‌ای که انگار هیچکس نباید هیچ حرکتی انجام دهد تا زمانی که فیلمبرداری از تمام افراد انجام شود.

چالش مانکن، خیلی سریع محبوب شد و اجرای آن در کاخ سفید آمریکا(!) به سرعت به اینستاگرام کاربران ایرانی نیز راه پیدا کرد. در حدی که حتی بازیگران مطرح ایرانی نیز چالش مانکن را اجرا کرده اند و حتی مدارس، دانشگاه ها یا مؤسسه هایی را می توان پیدا کرد که با اجرا کردن دسته جمعی با تعداد نفرات بالا، سعی بر چشم‌گیرتر کردن چالش مانکن کرده اند.

چالش مانکن یک ایده ویروسی که در کاخ سفید نیز اجرا شد

چالش مانکن یک ایده ویروسی که در کاخ سفید نیز اجرا شد…

************************************************

اگر بخواهیم صادقانه و بدون هیچگونه طرفداری، ایده ویروسی «چالش مانکن» را بررسی کنیم، خواهیم دید این ایده، احتمالاً فقط برای خواننده آهنگ، منافع مالی در پی داشته که باعث شناخته شدن هرچه بیشتر او نیز شده است… در غیر این صورت، افراد زیادی را به همدیگر نزدیک تر کرده و باعث شده یک احساس خوب به اشتراک گذاشته شود.

در چالش مانکن، ایده ویروسی، به اشتراک گذاشتن احساس خوب و مفرح به صورت دسته جمعی است.

یک مثال دیگر، چند سال پیش برای شرکت ولوو (Volvo) بود که با استفاده مهندسین و متخصصین این علم توانست توسط این تبلیغ بسیار زیبا (کلیک کنید) و دلنشین را طراحی کند که به سرعت توسط کاربران شبکه های اجتماعی به صورت ویروسی منتشر شد…

9326593_600x338

احساسات مسری‌اند:

تصور کنید به سینما و به تماشای فیلمی خنده‌دار که هیچ علاقه‌ای به آن ندارید رفته‌اید. فیلم شروع می شود و بعد از گذشت چند دقیقه، حضار به شدت غرق در محتوای فیلم می شوند و قهقه سر می دهند، آیا شما ناخواسته خنده‌تان نمی گیرد؟!

حتی اگر به نظرتان فیلم بی معنی و بی محتوا باشد در جمع که قرار بگیرید ناخواسته احساسات دیگران مخصوصاً اگر تعدادشان زیاد باشد بر روی شما تأثیر می گذارد و به قولی «ویروسی است که به شما نیز سرایت می کند.»

تحقیقات نشان داده افرادی که در شبکه های اجتماعی، پست هایی منتشر می کنند که عکس‌العمل احساسی خواننده و یا بیننده را برانگیخته می کند (مخصوصاً اگر مثبت باشد)، دوستانِ شخصِ مورد نظر، تمایل بیشتری برای به اشتراک گذاری آن محتوا دارند و دوستانِ دوستانِ آنها نیز همچنین و…

پس اگر می خواهید مطلبی در شبکه های اجتماعی به صورت ویروسی منتشر شود، جنبه احساسی آن را بیشتر بررسی کنید.

اشتراک گذاری ویروسی می تواند به خاطر تخلیه احساسی باشد:

انتشار محتوا (ویدیو، متن، عکس و…) و آگاه سازی دوستان با Tag یا Mention کردن آنها می تواند روش خوبی برای خبر دادن و آگاه سازی آنها برای به اشتراک گذاشتن احساسات‌تان با آنها باشد. مخصوصاً اگر آنها نیز در همان زمان، چنین احساسی داشته باشند.

برای مثال در جام جهانی، زمانی که تیمی برنده می شود بیشترین مطالب به اشتراک گذاشته شده توسط  کاربرانِ کشور مربوطه در مورد بُرد تیم‌شان و یا مطالبی از این دست است. در مثالی دیگر، فرض کنید موفقیت بزرگی در کارتان به دست آوردید و آن را در قالب یک عکس جالب و با نشاط با دوستان‌تان در شبکه اجتماعی به اشتراک می گذارید (انتقال و تخلیه احساسی). کاربرانی (مخصوصاً دوستان) که اخیراً چنین تجربه‌ای داشته‌اند تمایل بیشتری برای اشتراک گذاری محتوای شما خواهند داشت.

طبق تحقیقات دانشگاه «میسیسیپی»، دلیل اینکه در فصل پاییز و زمستان، خوانندگان، بیشتر آهنگ‌های غم انگیز و کمتر شاد می خوانند نیز همین است.

و البته… غرور و خودپسندی می تواند اشتراک گذاری را دو چندان کند!
کاربران در شبکه های اجتماعی تمایل زیادی دارند به ساختن یک برند شخصی که خودشان دوست دارند باشند. کاربران تمایل دارند تصویری از خود در شبکه های اجتماعی بسازند که دوست دارند باشند و نه صرفاً تصویری از آنچه واقعاً هستند!

به همین علت، محتوایی که بتواند با روحیات آنها سازگاری داشته باشد و به کاربر کمک کند تصویری که در ذهنش دارد را بسازد و به دوستانش در مورد آن اطلاع دهد به او کمک می کند حس خودپسندی و غروری که نسبت به خودش دارد را توسط محتوای شما به نمایش بگذارد.

منبع: ۱۲ceo

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید