بیمه عمر به سبک ایرانی…!

چگونه در ایران بیمه عمر بفروشیم

نتایج یک تحقیق میدانی نشان می دهد ۵۵% مردم به خاطر نبود برنامه فرهنگ سازی، از خدمات صنعت بیمه به ویژه بیمه های عمر، استقبال نمی کنند و ۷۵% مردم، نقش رسانه ها را در فرهنگ سازی بیمه بیش از سایر نهادهای آموزشی، نظیر آموزش و پرورش و شرکت های بیمه می دانند. آمارهای «بیمه مرکزی ایران» نشان می هد: «بازار بالقوه بیمه عمر در ایران، یک بازار ۴۹ میلیون نفری است که از این میان، فقط ۴/۱ میلیون نفر این محصول بیمه‌ ای را خریداری کرده‌اند!!!». یعنی از هر ۵۰ نفر، حدوداً فقط یک نفر بیمه عمر دارد! اما نتایج تحقیق مورد اشاره که از سوی نگارنده انجام شده است، نشان می دهد بیش از ۲۷% مردم به خاطر نارضایتی از بیمه ها و ۱۷% به خاطر قصور شرکت‌ های بیمه در معرفی به هنگام آن، بیمه عمر نمی خرند.

افزون بر این، داده‌ های این نظرسنجی بیان می کند که بی توجهی ناشی از ضعف فرهنگ بیمه در مردم، موجب چیرگی مراکز خرید و بانک ها بر شرکت‌ های بیمه در عرصه رقابت جذب یارانه‌ های نقدی و وجوه سرگردان در دست مردم خواهد شد.

این جامعه آماری در پاسخ به این پرسش که: «با یارانه نقدی که از دولت می گیرید، چه کار می‌ کنید؟!»، ۶۲% افراد، گزینه خرید اجناس، ۳۵% افراد، گزینه پس‌ انداز و تنها ۵/۲% افراد، گزینه خرید بیمه عمر را انتخاب کردند. اینکه چرا مردم ایران تمایلی به خرید بیمه عمر ندارند، موضوع ابراز نظر رییس سابق بیمه مرکزی در این باره است.

دکتر جواد فرشباف ماهریان رییس کل سابق بیمه مرکزی ایران می گوید: «بر اساس ارزیابی‌ های انجام شده، تأثیر اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ ها بر صنعت بیمه، در کوتاه‌ مدت تقریباً در حد صفر است. اما در بلندمدت با توجه به عواملی همچون شفافیت منابع مالی، به‌ طور قطع، به سود این صنعت خواهد بود.»

اما یک کارشناس دیگر از زاویه متفاوت به موضوع می نگرد. حسین کریم خان زند قائم مقام شرکت بیمه ما، خواستار انعطاف بیشتر در نحوه عرضه بیمه‌ های عمر و تشکیل سرمایه شده و می گوید: «سرمایه‌ گذاری شرکت‌ های بیمه در امر بیمه های زندگی، باید بر اصول سرمایه گذاری بلندمدت استوار باشد.»

بیمه عمر یا حساب بانکی؟

هر چند که بانک ها با ارائه طرح‌ های تشویقی برای جذب سپرده‌ های مردم، رقیب جدی برای شرکت های بیمه به شمار می‌ آیند، اما نظرسنجی مزبور نشان می دهد که ۷۰% مردم در مقایسه با بیمه‌ عمر و پس انداز ترجیح می دهند حساب بانکی داشته باشند!
این در حالی است که بیمه های عمر و پس‌انداز، مزایای بیشتری نسبت به سپرده‌ های بانکی دارند. جالب اینجاست که ۷۵% افراد به پرسش: «آیا می توان حساب بانکی را جایگزین بیمه عمر و پس‌انداز کرد؟» پاسخ مثبت داده ولی ۸۰% همین افراد به پرسش: «آیا می خواهید بیمه عمر و پس انداز داشته باشید؟» با عبارت «نیازی ندارم» پاسخ داده‌اند!

معصوم ضمیری مدیرعامل شرکت بیمه پاسارگاد برای تشویق مردم و استقبال آنان از بیمه‌ های عمر می گوید: «انتخاب ریسک سرمایه‌‌ گذاری بیمه‌ های عمر باید برعهده بیمه‌ گذاران باشد. در دنیای امروز، شرکت‌ های بیمه عمر، نظر بیمه‌ گذاران را در انتخاب مسیر سرمایه‌ گذاری جویا می‌ شوند و بیمه‌ نامه را بر حسب ضریب ریسک‌‌ پذیری بیمه‌ گذار، در حوزه‌ های بازار سرمایه یا پول صادر می‌ کنند.»

فتانه ریحانلو مدیر بیمه های اشخاص شرکت بیمه پارسیان نیز در رابطه با مقایسه بیمه‌ های عمر با حساب‌ های بانکی می گوید: «کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی و به تبع آن نرخ سود سپرده‌ گذاری، موجب خواهد شد تا مردم پول‌ های خود را از بانک‌ ها خارج کنند و این زمانی است که بیمه‌ ها باید با عرضه بیمه‌ نامه‌ های مناسب، این اندوخته‌ ها را جذب کرده و اجازه خروج منابع به سوی بازار زیرزمینی را ندهند.»

این کارشناس افزود: «بیمه عمر، بیمه‌ نامه‌ ای برای استفاده خریدار نیست، بلکه هدیه‌ ای به اعضای خانواده برای تأمین نیازهای آنان در سال‌ های دور است. شاید با پس‌انداز ماهی ۷۰ هزارتومان نتوان سرمایه قابل‌ توجهی را برای سال‌ های آتی جمع‌ آوری کرد، اما با خرید یک بیمه‌ نامه عمر، می‌ توان پوشش بیمه و سرمایه قابل‌ قبولی را خریداری نمود.»

مزایای بیمه عمر:

پوشش بیمه‌ های حوادث، معافیت از مالیات، امکان ارتقای سرمایه اولیه بیمه نامه و دریافت سرمایه چند برابری درصورت از کارافتادگی و فوت، استفاده از اعتبار بیمه‌نامه برای اخذ تسهیلات بانکی، پوشش رشد نرخ تورم سالانه و رفاه خانواده پس از مرگ یا نقص عضو سرپرست خانواده، دریافت کمک هزینه درمان بیماری های صعب العلاج و… بخشی از مزایای بیمه های عمر هستند که متأسفانه مردم یا از وجودشان اطلاعی ندارند یا نسبت به آن بی‌ تفاوت هستند.

براساس نظرسنجی انجام شده در این تحقیقات، بیش از ۷۰% افراد از بیمه‌های درمانی، ۲۸% افراد از بیمه‌ های خودرو و تنها ۲% افراد از بیمه عمر استفاده می کنند! ۸۰% از جامعه آماری، از مزایای بیمه‌ های عمر اطلاعی ندارند، ۲۰% افراد، دارای اطلاعات اندک هستند و میزان «دارندگان اطلاعات زیاد و کافی درباره بیمه های عمر» نیز در حد صفر است!

دکتر فریدون خلیلی‌فرد معاون معاون مدیرعامل شرکت بیمه کارآفرین (و مدیر بیمه های عمر این شرکت)، بیمه عمر را ابزار برنامه ریزی مالی یک خانواده می داند و می گوید: «سرپرست خانوار به خاطر جلوگیری از عواقب حوادث در زندگی، خود را تحت پوشش بیمه قرار می دهد و برای رفاه حال خانواده‌اش در سال‌ هایی که او نیست، یک سرمایه را خریداری می کند».

وی معتقد است: «این بیمه نامه به نوعی پشتیبان خانواده است و درصورت بروز هر نوع اتفاق برای سرپرست خانواده، تعهدات او درقبال آینده سایر افراد خانواده، به شرکت بیمه واگزار می شود. این امر نشان می دهد پس از مرگ، مسوولیت‌ های افراد از بین نمی روند».

جدول زیر، حاصل یک تحقیق میدانی است که جامعه آماری آن ۴۰۰ نفر از مردم تهران هستند:

چگونه بیمه عمر بفروشیم

کدام بخش جذاب است؟

بر اساس نتایج این تحقیق، از میان ۳ مزیت مهم بیمه عمر مطرح در پرسش: «کدام یک از مزایای بیمه‌ های عمر با اهمیت‌ تر است؟»، ۸۰% افراد، جنبه پس‌ انداز و سرمایه‌ گذاری، ۵/۱۲% افراد، رفاه خانواده پس از مرگ سرپرست، و ۵/۷% افراد، پوشش حادثه و نقص عضو را با اهمیت می دانند.
به نظر می رسد که سهم اندک پوشش حادثه و نقص عضو در انتخاب مردم، ریشه در فرهنگ ما ایرانیان دارد که تصور می کنیم حادثه برای دیگران است و چیزی ما را تهدید نمی کند! (مرگ حق است؛ اما برای همسایه!)

اما بی‌ توجهی مردم نسبت به «رفاه خانواده پس از مرگ سرپرست» که بیمه‌ گران، همواره طی سالیانِ سال از آن به عنوان نکته طلایی بیمه‌ نامه‌ های عمر نام برده‌اند، نشانه چیست؟

آیا این بی تفاوتی می تواند نشانه افراط اعضای خانواده در خرید، توجه خاص به پدیده مُد و بی‌ برنامگی در استفاده از توانایی های مالی سرپرست خانواده باشد؟

آیا عدم انتخاب این گزینه، از نوعی گسستگی روابط خانوادگی حکایت دارد یا نشان‌ دهنده رُشد سهم مالکیت زنان از دارایی همسران است؟

در رابطه با مورد فوق، بد نیست نگاهی به کم شدن تکیه مالی زنان به مردان به عنوان سرپرست خانواده با شدت گرفتن آمار طلاق بیندازیم. رشیدی مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال کشور، در این خصوص می‌گوید: «پدیده طلاق در ایران طی سال‌ های گذشته، رُشد قابل ملاحظه‌ ای داشته و میزان ثبت طلاق در ایران طی سال ۱۳۸۸ در مقایسه با سال ۱۳۸۷ دارای رُشد ۱۳ درصدی بوده است»! این در حالی است که آمارهای منتشر شده در خبرگزاری‌ های معتبر نشان می دهد: یک چهارم ازدواج‌ ها در کشورمان به طلاق می انجامد و به عبارتی از هر ۱۰۰ ازدواج، ۲۵ مورد آن منجر به طلاق می شود!!

رقیب جدی بیمه های عمر:

بسیاری از کارشناسان و برخی از مسوولان ارشد صنعت بیمه، سازمان تأمین اجتماعی را جدی‌ ترین رقیب بیمه‌ های عمر می دانند که به صورت اجباری به بازار عرضه می شود و دولت نیز از آن حمایت می کنند.

نتیجه این تحقیق نشان داد که بیش از ۶۷% جامعه آماری به پرسش: «شما کدام یک از بیمه‌ گران را بیشتر می‌ شناسید؟»، به سازمان تأمین اجتماعی پاسخ مثبت دادند.

نوروز کهزادی رییس کل سابق بیمه مرکزی ایران در این خصوص چندی پیش گفته بود: «ضریب نفوذ بیمه‌ های بازرگانی به ۵/۱% رسیده است اما، با لحاظ نمودن کل بازار بیمه که شامل بیمه‌ های بازرگانی و سازمان تأمین اجتماعی و خدمات درمانی و… می‌ شود، ضریب نفوذ بیمه در کشور به ۵/۴% افزایش می یابد. (لازم به توضیح است که آمار مندرج در این تحقیق، با مرور زمان و طی سال های گذشته، تا حدودی دستخوش برخی تغییرات گردیده است).

محقق: لیلا اکبرپور

بیمه گر و توانگر باشید…

حامد عسگری

منبع: بیمه مارکتینگ

حامد عسگری

متولد 13 آبان 1361 در شهر شیراز - تحصیلات: لیسانس عمران، فوق لیسانس مدیریت اجرایی، دانشجوی دکترای DBA - مدرس و مشاور بازاریابی، فروش و تبلیغات در بیمه‌های عمر - بنیانگذار بازاریابی خُرد و نانومارکتینگ در صنعت بیمه کشور - نویسنده کتاب سیاره مشتری؛ هنر مشتری‌یابی در بیمه‌های عمر - نویسنده کتاب 51 بازار برگزیده ویژه بیمه‌‍‌های عمر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*

  الهه پاسخ

  مرسی عالی بود

   بیمه مارکتینگ پاسخ

   سپاس از شما

  آدرین درودی نیا پاسخ

  با سلام خدمت همکاران عزیز و به ویژه گردانندگان و مدیران این سایت کارآمد
  تمامی اطلاعات موجود در متن مقاله بسیار عالی می باشد و بنده علاوه بر تائید آنها می خواهم نکات دیگری را ذکر نمایم.
  ابتدا اینکه متاسفانه مردم به مقوله بیمه عمر جهت فراهم سازی سرمایه و آرامش خیال نگاه نمی کنند و تنها در ابتدا به این فکر می کنند که بازاریاب به دنبال نفع شخصی می باشد و در نهایت مبلغی از دستشان رفته و برگه کاغذی خواهند خرید. (البته در این موضوع بازاریابان غیر حرفه ای مقصر اصلی هستند)
  نکته دوم این است که مردم ما بیشتر علاقه مندند یک محصول یا خدمات را در زمان حال احساس کنند و نه آینده ای دور، زیرا در بین مردم به علت شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه امید به آینده بسیار کمرنگ می باشد.
  نکته سوم این است که مردم ما اعتماد خاصی به تبلیغات رسانه ها دارند و این در حالیست که هیچ گاه تبلیغات مستمر و سازنده ای راجع به بیمه نامه های عمر انجام نشده است و این نیز به حمایت دولت از سازمان بیمه تامین اجتماعی باز می گردد، بنده مطمئن هستم اگر اجباری برای کارفرمایان در انتخاب بیمه کارمندان وجود نداشت قطعاٌ آن افراد بیمه های عمر و سرمایه گذاری را برای کارمندان و کارکنان خود انتخاب می کردند تا بتوانند از مزایایی مربوط به بیمه گذار مانند وام بهره ببرند.
  و نکته آخر این می باشد که اگر حرفی از بانک و بیمه کنار هم می زنیم ، بیاییم با تغییراتی اندک برای بیمه های عمر آنها را واقعا به شرایطی مانند بانک نزدیکتر نمائیم تا درکش برای افراد جامعه راحتتر باشد.
  در پایان به مسئولان صنعت بیمه در بخش بیمه های بازرگانی توصیه می کنم نفوذ خود را در دولت و ارکان اساسی حکومت بیشتر نمایند و بتوانند انواع بیمه نامه ها را با کمک دولت فرهنگسازی نموده و در اختیار شرکتهای بیمه بازرگانی نگاه دارند، زیرا با شرایط حاکم روزی را می بینم اگر قرار باشد بیمه عمر اجباری شود قطعاٌ در بیمه تامین اجتماعی کارگروهی ایجاد خواهد شد و باز این بازار وسیع در اختیار این سازمان قرار خواهد گرفت و شرکتهای بیمه گر بازرگانی همواره باید چند گام عقبتر باشند.

   بیمه مارکتینگ پاسخ

   ممنون از توضیحات تکمیلی شما

  عرفان عابدی پاسخ

  سلام .جناب آقای عسکری خسته نباشید خداقوت
  باتشکر ازنوشتن این مقاله تمام مواردی که عنوان فرمودید درست ولی راه حل وبرون رفت از این رکودوعدم استقبال مردم ازبیمه عمر چیه به نظر بنده مانمایندگان سهم بسزایی در فرهنگ سازی واستقبال مردم از بیمه عمر داریم مامی توانیم با آموزش وشناخت درست ونیز اعتقاد راسخ به این بیمه نامه پابه عرصه بازار بگذاریم وبا بازاریابی صحیح دست به فروش بزنیم ومنفعت واقعی رابرای مشتری بخواهیم

  فلاحی نژادنماینده بیمه ما پاسخ

  وجودبرخی اعتقادات منسوبه مذهبی -بیمه امام...بمیه حضرت ...به علاوه جدیدبودن طرح بیمه عمربامبهم بودن پایان واقعی آن وتغییرات ارزش پول رایج ورفتارغیردوستانه بخش خسارت همه شرکت های بیمه ودلایل متعدددیگرجوفروش دربازاربیمه راتیره وتارکرده است .

  محمد پاسخ

  سلام
  تحقیق خوبی است. و کاملاً هم مطابق با واقعیت (از دیدگاه بنده ) .
  ولی باید بپذیریم که ما کشوری در حال توسعه هستیم ( به اصطلاح جهان سوم ؛ البته بنده واژه جهان سوم را نمی پسندم ولی خب اصطلاح است دیگر ) به هر قسمت از مملکت که نگاه می اندازی کوهی از کار نکرده داریم و انبوهی کار روی زمین مانده ... وسع مان کم است و نیازمان بسیار
  به امید آیده بهتر

  سيد ولي الله ميردوستي پاسخ

  بنام آنکه حامد را آفرید
  سلام برادر عزیز و ارجمندم جناب آقای عسکری
  مگر خود ما ناتوان هستیم که نتوانیم هزینه تبلیغات بیمه ای خصوصا عمر را بدهیم که اونها بدهند ولی چون جنبه عمومی دارد وخدمات رسانه ملی که از نامش پیداست برای این ملت است بله لازم است دست اندرکاران رسانه ملی همتی داشته باشند. واقعا این ملتی که جانش را کف دستش نهاده و از نظامش دفاع میکند ودر تمام عرصه ها حضور فعال و چشمگیر دارد؛ چرا نشود؟ متاسفانه نمی خواهند و هرجا که منافعی باشد چرا بهر حال شاید حکمتی است ومیطلبد که ماهم بخواهیم وحرکتی بشود انشاالله درست شود.
  میردوستی - نماینده بیمه دانا کد ۸۵۶۹

  َar پاسخ

  با تشکر از انتشار این تحقیق، البته استقبال نکردن ایرانی ها دلایلی دیگری نیز دارد،به نظر می رسد دولت و دولت های پیشین علاقه ای به رشد بیمه های عمر نداشته باشند! که البته نقش بیمه تامین اجتماعی در عدم رشد بعنوان سازمانی با نفوذ غیر قابل انکار می باشد، رسانه تلویزیون بعنوان رسانه ای پر بیننده در کشور ما کمتر پیش آمده که به جای پخش فیلم های رزمی کره ای و ژاپنی آن هم تولید ۲۰ سال قبل! وقت خود را به معرفی مزایا بیمه عمر بپردازن، عاقبت این کج اندیشی و بی توجهی فساد در جامعه می شود و آسیب های جبران ناپذیر به قشرهای ضعیف جامعه می باشد، بنظر می رسد وقت آن رسیده که مسئولین از خواب غفلت بیدار شوند.!

  شهروز عباد پاسخ

  ما میگوئیم حقیقت را دوست داریم اما اغلب چیزهایی را که دوست داریم حقیقت مینامیم. !!! بنده به عنوان عضو کوچکی از صنعت بیمه معتقدم که اگر نخواهیم حقیقت را بپذیریم ، روزگار آنرا به تلخی به ما خواهد آموخت. امیدوارم جملات تکان دهنده اینچنینی ، صاحبان تفکر این صنعت بزرگ را در کشور ما هرچه سریعتر وادار سازد تا با همکاری فزاینده شما فعالان بیمه ،در جهت اشاعه فرهنگ امنیت پایدار، لذت مستمر و آرامش عمیق ، فوریت انجام بیمه زندگی را بعنوان یک ضرورت اورژانسی امروزه نهادینه نمایند.
  شهروز عباد- نماینده رسمی شرکت بیمه سامان کد ۶۴۲

0